Mokiniai edukacinėje programoje „Lietuvos pinigai“

Edukacija „Lietuvos pinigai“. Astos Sabonytės nuotr.

Pinigai – senas ir vienas svarbiausių žmonijos išradimų, kuris tebėra neatsiejamas ir mūsų šiuolaikinio kasdienio gyvenimo elementas. Pinigus uždirbame, taupome, leidžiame. Jų tiesiog gera turėti. Tačiau ne per daug, o tiek kiek iš tikro reikia. Savas piniginis vienetas yra ir svarbus kiekvienos valstybės išskirtinumo bei valstybingumo atributas. Todėl simboliška apie pinigus kalbėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metais. Šia svarbia proga muziejininkai moksleivius pakvietė į Brazauskų namus-muziejų – edukacinę programą ,,Lietuvos pinigai“.

Edukacinėje programoje „Lietuvos pinigai“ moksleiviams žaismingai pristatyta pinigų istorija: vaikai supažindinti (ir jiems gyvai pačiupinėjant!) su pačiais seniausiais pinigais – kailiuku, gintaru, grūdais, kriauklytėm, kakava; jiems papasakota apie pirmąsias graikų monetas bei senuosius sidabrinius lydinius – vadinamuosius lietuviškus ilguosius; vaikams suprantamai akcentuota ir XIV–XV a. Vytauto denarų valstybinė simbolika – šalies gynėjas Vytis ir Gediminaičių stulpai. Kiek plačiau pristatytas Lietuvos piniginis vienetas Litas – jo banknotai ir monetos tarpukariu bei litai leisti jau po 1990 m. valstybės atkūrimo. Mokiniams parodyti ir 1991–1993 m. šalyje cirkuliavę bendrieji talonai (vad. vagnorėliai, žvėreliai) bei jų kūrimo eskizai. Vaikų taip pat prašyta įsidėmėti, jog Europos Sąjungos euro monetų nacionalinės pusės kiekvienos šalies narės yra išsileidžiamos skirtingos, o ant nuo 2015 m. ir mūsų šalyje cirkuliuojančių Lietuvos euro monetų pavaizduotas senasis Lietuvos herbas Vytis. Edukacinio užsiėmimo pabaigoje – kūrybinė užduotis: mokiniams leista tapti dailininkais ir susikurti savo pačių pinigus.

Šių 2018 m. tris gegužės trečiadienius Brazauskų namuose-muziejuje vykusioje edukacijoje sudalyvavo devynios Kaišiadorių rajono mokyklų klasės iš Kaišiadorių, Gudienos, Žiežmarių, Žaslių, Pravieniškių – viso 135 mokiniai. Džiugu, jog kartu su praėjusių metų dalyviais viso, Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtoje edukacinėje programoje „Lietuvos pinigai“, sudalyvavo 17 klasių – 280 mokinių!

Daugiau nuotraukų – Kaišiadorių muziejaus Facebook paskyroje:

I dalis (gegužės 16 d.)

II dalis (gegužės 23 d.)

III dalis (gegužės 30 d.)

Kaišiadorių muziejaus muziejininkai
Vytautas Budvytis
Asta Sabonytė-Jankauskienė