Muziejų dieną pasitikome su knyga „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“

Tarptautinė muziejų diena Brazauskų namuose-muziejuje. Astos Sabonytės nuotr.

Brazauskų namuose-muziejuje įvyko susitikimas su keliautoju, fotografu ir knygos „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“ sudarytoju Vytautu Kandrotu. Knyga, išleista Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, pristatyta Kaišiadoryse pasitinkant ir švenčiant Tarptautinę muziejų dieną.

Vytautas Kandrotas profesionalaus keliautojo karjerą pradėjęs prieš 10-metį, šiandien džiugina keliautojus ir pažinimo mėgėjus iliustruotu kelionių žinynu, kuris suteikia galimybę kiekvienam suorganizuoti neišdildomų įspūdžių kupiną kelionę po gražiausias Lietuvos vietas.

Kamerinėje aplinkoje su knygos „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“ autoriumi kalbėjomės apie viską – ne tik apie pristatomą knygą, bet ir apie leidybos virtuvę, aplankytus objektus, keliones. Klausant įspūdžių apie keliones, atrodo kad autorius tiesiog važiuoja į įdomias vietas, fotografuoja ir mėgaujasi tuo ką daro. Deja, realybė yra kiek kitokia. Vytautas Kandrotas vienas visko nufotografuoti ir aprašyti papraščiausiai nespėtų, todėl dirba su patikima komanda. Grožėtis vaizdais ne visuomet yra kada – reikia nutaikyti tinkamą momentą, surasti tinkamą kampą fotografijai. Pasak autoriaus – tai „ilgas ir kruvinas darbas“. Kur dar įvairiausi nuotykiai, pavyzdžiui: atvažiuoji į objektą, išsitrauki droną ar fotoaparatą ir jau dirbsi, o čia išlenda koks žmogelis ir kad ims „rūgoti“: ką tu čia darai? Gal ką pavogsi? Tada pradedi žmogų protinti, įkalbinėti. Ir tokie įvykiai anaiptol nėra reti. Be to, neužtenka vien nufotografuoti objektus, reikia dar juos surasti. Todėl daug valandų autorius sėdi prie kompiuterio ir po mažą kruopelytę renka informaciją. O perskaityti reikia išties daug.

Kalbai pakrypus apie tuštėjančius Lietuvos kaimus ir miestelius, autorius pasidalijo savo įspūdžiais iš Ukrainos. Apie taip pat tuštėjančias vietoves, kur važiuodamas vėlesniu paros metu matai tik kur ne kur žiburėlį, bet ne gyvą žmogų. Kelionė į vieną Ukrainos kaimą, kai važiuodami keliu pataikė į didžiulę karvių bandą, kurios kaip senais prosenelių laikais savarankiškai išsivaikščiojo po savo kiemus niekieno neraginamos ir kaimo gatvelėje teliko trys piemenys, autoriui paliko įdomų prisiminimą. Iš Ukrainos – į Paryžių. Vytautas Kandrotas yra didžiulis Prancūzijos gerbėjas, ne kartą ten buvęs ir mielai visada sugrįžta, bei svajoja šią šalį įamžinti knygoje. Autorius išnaršęs ne vieną šalį galėtų apie tai pasakoti valandų valandas.

Tačiau nuo ko viskas prasidėjo? Ogi nuo tėčio, kuris vairavo „gaziką“ ir kartais važiuodavo į įvairiausius Lietuvos ir tuometinės Sovietų Sąjungos kampelius reikalų vedamas. O kad kelias neprailgtų, pasiimdavo dar visai nedidelį Vytautą ir veždavosi kartu. Pamažu atėjo ir fotografija. Brolis mėgo „pasikrapštyti“ su fototechnika ir tuo sudomino autorių. Tačiau profesionaliau fotografuoti pradėjo tada, kai atsirado skaitmeninė fotografija.

Smagu pažymėti, kad autorius kilęs iš šalia esančio rajono. Tėveliai gyvena netoli Jiezno esančiame kaime. Todėl mūsų rajone Vytautas Kandrotas dažnas svečias. Gal todėl prie tėviškės esantys kampeliai jam patys gražiausi. Nors paklaustas kokius objektus mieliausiai lanko, paslapties neatskleidė: „Kur keliauti priklauso nuo to kas domina. Paėmus šią knygą rasite visko ir piliakalnių ir dvarų, ir bažnyčių ir pažintinių takų, ir apžvalgos bokštų… Tai kas įdomu, ten ir važiuokite. Reikia susidaryti sau tikslą, kokius įspūdžius norite kolekcionuoti, tokius objektus ir lankykite. Knyga išskirtinė tuo, jog skaitytojui nereikia būti kelionių organizavimo ekspertu, kad jis suvoktų pateiktą informaciją, – užtenka tik žinoti, kur keliauti, pasirinkti transporto priemonę ir išsirinkti kelionės tikslą. Visa kita informacija yra pateikta leidinyje.“

Kad susirinkusiai publikai renginys nebūtų vien lengvas pasiklausymas, Vytautas Kandrotas atsivežė žaidimą. Renginyje svečiams pateikta viktorina, kurios metu dalyviai turėjo atsakyti ar pavaizduotas objektas yra Lietuvoje. Nuotraukose užfiksuoti objektai nebuvo lengvai atpažįstami ir atspėjami. Pasitikrinti savo žinias įdomu buvo ne tik žaidėjams bet ir susirinkusiesiems.

Po Kaišiadorių muziejaus ir „Terra Publica“ leidyklos organizuoto renginio visi, susidomėję knyga, galėjo ją įsigyti, o autorius Vytautas Kandrotas mielai dalijo autografus. Dar ilgai nenutilo renginio dalyvių pokalbiai jaukiuose Brazauskų namuose-muziejuje, o autoriaus įrašas atsiminimų knygoje kaišiadoriečiams išliks ilgai: „Ačiū! Už tikrą lietuvišką nuoširdumą, arbatą su sausainiais, jaukią namų atmosferą ir nesibaigiančius klausimus autoriui!“

Kaišiadorių muziejaus muziejininkės
Eglė Staninaitė-Popova
Asta Sabonytė-Jankauskienė

Renginio nuotraukos – Kaišiadorių muziejaus Facebook paskyroje.