Žaslių ežeras

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Žaslių ežero vaizdas iš šiaurės rytinės pusės. 2008 m. A. Kurilienės nuotr.


Žaslių ežeras yra rytinėje Kaišiadorių rajono dalyje, Žaslių seniūnijoje, į pietus nuo Žaslių miestelio. Aplink jį, be Žaslių mietelio, yra išsidėstę Rasavos, Guronių ir Naujažerio kaimai.

Ežeras ištįsęs iš šiaurės į pietus, užima 101 ha plotą ir yra trečias pagal dydį Kaišiadorių rajono ežeras. Kranto linija vingiuota, jos ilgis siekia 7,2 km. Jo ilgis (iš šiaurės į pietus) siekia 2,5 km, o plotis svyruoja nuo 0,9 km plačiausioje, šiaurinėje dalyje iki 0,2 km - siauriausioje, pietinėje dalyje. Didžiausias gylis 9,5 m, vidutinis gylis 3,4 m. Ežero krantai žemi, vietomis pelkėti, apaugę.

Ežeras yra rininės kilmės, priklauso Neries baseinui. Paties ežero baseinas užima 38,6 kv. km plotą. Į ežerą įteka Dunojus, Dumsis, Žasla, Guronių upelis, išteka Laukysta.

Aukščiausiame, šiaurės rytiniame ežero krante buvo įkurtas Žaslių piliakalnis ir Žaslių dvaras.


Padavimai

Užfiksuotas padavimas, kuriame pasakojama, kad kažkada šiose vietose gyvenęs kunigaikštis Žaslas. Mūšio su priešais metu jis žuvęs. Artimieji jo raudoję, apverkę. Ten, iš kur ėmė žemę jo kapui supilti, likusi duobė. Jo sužadėtinė Pajauta priverkusi pilną duobę ašarų. Toje vietoje nuo to laiko yra ežeras, vadinamas Žaslo vardu. Toje vietoje, kur yra kunigaikščio Žaslo kapas, buvo supilta kalva. Pajauta, jo sužadėtinė, labai gedėjusi ir iš sielvarto mirusi. Ji ir palaidota kartu.


Šaltiniai

  • Karnyla M., gim. Kalasaučyznos k. Užrašė J. Žilinskas. 1935 m. rugsėjo mėn. Lietuvos žemės vardynas. Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka.
  • Šidiškytė A. Kaišiadorių rajono Žaslių miestelio vietovardžiai. KšMA. B. 5, p. 6.


Literatūra

  • Malinauskas V., Lukoševičius O. Kaišiadorys: gamtos ir kultūros paveldas. Vilnius, 2001, p. 18, 20.
  • Žaslių ežeras // Visuotinė lietuvių enciklopedija. Vilnius, 2014, p. 667.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos