Žuvys

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Žuvų kaimas ir apylinkės 1932 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Žuvys, kaimas Žaslių seniūnijoje, 2 km į rytus nuo Žaslių, 11,5 km į rytus nuo Kaišiadorių. Rytiniu pakraščiu teka Laukysta. Per kaimą eina kelias Žasliai-Paparčiai.

Kaimo vardo kilmė

Vietovardis susijęs su tuo metu čia buvusiais 7 Ščiukiškių dvaro tvenkiniais, kuriuose buvo auginami karpiai. Iš Karsakų miško šaltinių per kalvotą dvaro žemę vingiavo Laukysta. Tarp kalnelių nesunku buvo pastatyti užtvankas. Dvaro savininkas Adomas Stravinskas, pasišovęs auginti karpius, įrengė 7 tvenkinius. Vieną, patį giliausią ir didžiausią iškasė prie dvaro parko, „Auksinio kalno” papėdėje. Jis buvo skirtas karpiams žiemoti. Bendras tvenkinių plotas siekė 100 ha. Karpius pardavinėdavo Kaune. Pasak vietos gyventojo Albino Ščerbavičiaus, kurio tėvas prižiūrėjo tuos tvenkinius, dvaro šeimininkas per metus už juos gaudavo apie 30 tūkstančių litų.

Istorija

1925 m. išparceliuotas A. Stravinskiui priklausęs Ščiukiškių dvaras, kurio žemėje įsikūrė Žuvų kaimas. Ši gyvenvietė paminėta jau 1927 metais. 1931 m. joje buvo 29 sodybos ir 255,55 ha žemės, 1947 m. - 10 sodybų, 40 gyventojų, 2000 m. - 16 sodybų, 33 gyventojai. Kaime rasta nedidelė nendrinės rupūžės, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą, nerštavietė.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 277.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos