Ringailių alkakalnis, vadinamas Kupolio kalnu

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Ringailių alkakalnis, vadinamas Kupolio kalnu iš vakarų pusės. 2007 m. L. Kurilos nuotr.

Ringailių alkakalnis, vadinamas Kupolio kalnu yra Nemaitonių seniūnijoje, į šiaurės rytus nuo Ringailių kaimo, apie 0,4 km į šiaurę, šiaurės rytus nuo kelio NemaitonysVarkalės. Iš šiaurės rytų, šiaurės ir šiaurės vakarų pusių jį juosia kanalizuotas Alsyčios upelis.

Alkakalnį sudaro du kalnai. Pietrytinėje pusėje esantis mažesnis (apie 75–90 m skersmens) kalnelis yra atskirtas lauko keliuko, einančio iš Ringailių į Bendrelių kaimą. Šiaurės vakarinėje pusėje esantis didesnis kalnas yra 280 m ilgio (šiaurės, šiaurės vakarų – pietų, pietryčių kryptimi), 120 m pločio, iš pietvakarių, vakarų, dalinai ir šiaurės vakarų, šiaurės pusių stačiais, iki 12–18 m aukščio šlaitais. Viršutinėje šio kalno dalyje yra maždaug 25×10–12 m dydžio užpelkėjusi vieta, vadinama Velnio duobe.

Alkakalnis yra valstybės saugomas.


Padavimai, pasakojimai

V. Vaitkevičiaus surinkti padavimai ir pasakojimai apie "Kupolės" kalną byloja apie kalne vykusius šokius. Pasakojama, kad kadaise žmonės, daugiausiai netekėjusios mergos, čia ganydavusios jaučius, o kai būdavo naktigonė, bernai šokius rengdavę. Sako, ateidavę ir tokie ponaičiai į šokius. Ateidavę ir nusivesdavę kaimo jaunimą ant kalno. Seni žmonės pasakoja, kad ant kalno šokę velniai su kaimo merginomis ir ištrypę kalno viršūnę, kuri virto raisteliu. Šokdami jie dainuodavę dainą „Kupolė“. Visą naktį šokdavę, linksmindavęsi, ryte, išaušus, žmonės pamatydavę, kad po raistą – Velnio duobę – klampoję. Pasakojama, jog velniai besijodinėdami aplink kalną padalinę jį keliu į dvi dalis.


Šaltiniai

  • Kultūros vertybių registras.
  • Vaitkevičius V. Prienų, Kaišiadorių, Trakų rajonų Užuguosčio apylinkių) alkų aprašymai. 1992. KPC A. F. 30. Ap. 1. B. 5, p. 18.
  • Vaitkevičius V. Kai kurie Užuguosčio – Aukštadvario apylinkių senovės bruožai. 1994. LII RS. F. 1. B. 2231, p. 54.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. Kaišiadorys, 2001, p. 130.
  • Kurilienė A. Kaišiadorių rajono archeologijos sąvadas. Kaišiadorys, 2009, p. 354-355.
  • Vaitkevičius V. Kupolių šventvietės // Tautosakos darbai, T. XIX (XXVI). Vilnius, 2003, p. 123, 124, 125, 126, 128.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos