Bagdonavičius (Bagdonas) Jurgis

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
(Skirtumai tarp versijų)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
(Naujas puslapis: '''Bagdonavičius (Bagdonas) Jurgis''' (g. 1873 m. Slibinuose (dabarVilkaviškio raj.) - ūkininkas, knygnešys. Tėvo vardas - Juozas. Gabeno lietuvišką spaudą iš Mažosios...)
 
 
Eilutė 7: Eilutė 7:
 
* Kaluškevičius B., Misius M. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius: „Diemedžio leidykla“, 2004. – P. 40.
 
* Kaluškevičius B., Misius M. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius: „Diemedžio leidykla“, 2004. – P. 40.
  
 +
[[Kategorija: Biografijos]]
 
[[Kategorija: Knygnešiai]]
 
[[Kategorija: Knygnešiai]]

Dabartinė 00:45, 30 lapkričio 2012 versija

Bagdonavičius (Bagdonas) Jurgis (g. 1873 m. Slibinuose (dabarVilkaviškio raj.) - ūkininkas, knygnešys.

Tėvo vardas - Juozas. Gabeno lietuvišką spaudą iš Mažosios Lietuvos (iš Tilžės ir Bitėnų). Parnešdavo lietuviškos spaudos Antanui Baltrušaičiui į Kudirkos Naumiestį, taip pat gydytojui Petrui Matulaičiui ir savo broliui Juozui Bagdonui. Į Bagdonavičiaus namus rinkdavosi kaimo žmonės paklausyti, ką rašo parnešti nauji lietuviški laikraščiai, apsvarstyti naujienų. 1893 m. pasienio sargybinis Bagdonavičių sulaikė pereinantį sieną ties Sakalupio kaimu ir atėmė sąrašėlį, surašytą brolio Juozo Bagdono, kuriame buvo išvardyti leidiniai, kuriuos turėjo įsigyti Mažojoje Lietuvoje, taip pat rado keletą laikraščių ir atsišaukimų Mieli broliai, kurie brangioje tėvynėje gyvendami, turite neszti sunkų jungą svetimtauczių. Taikytas kardomasis areštas Kalvarijos kalėjime. Paleistas už 100 rublių užstatą, kurį sumokėjo brolis Juozas. 1894 m. caro paliepimu kalėjo 3 mėn. Kalvarijos kalėjimo vienutėje ir 1 mėn. ištremtas iš pasienio zonos į Žiežmarius. Vėliau persikėlė į Marijampolę. 1895 m. pabaigoje pašauktas į kariuomenę. Namuose jį pavadavo sesuo Agota, kuri taip pat gabeno, slėpė ir platino lietuvišką spaudą.

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius M. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius: „Diemedžio leidykla“, 2004. – P. 40.
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos