Frankava-Bartkūnai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Frankava-Bartkūnai (Frankava, Frankovo), palivarkas, buvęs Rumšiškių valsčiuje, 7 km į pietryčius nuo senųjų Rumšiškių, siekė Nemuną ir Strėvą. dvaras Franko paminėtas 1892 m. Kauno gubernijos Rumšiškių valsčiaus gyvenviečių sąraše (31 varstas nuo Kauno, 10 varstų nuo Rumšiškių). 1900 m. minimas Frankavos dvaras. 1923 m. šioje gyvenvietėje buvo 1 sodyba, 27 gyventojai (11 km nuo Pravieniškių geležinkelio stotelės).

Vietovardžiai

Leliušių pradžios mokyklos mokytoja Juzė Vitkauskienė 1935 m. gruodžio mėnesį užrašė Frankavos - Bartkūnų palivarko vietovardžius. Pateikėja - Celina Gorskienė - Rekevičienė, gimusi Dvareliškių dvare, Aukštosios Panemunės valsčiuje.

Frankavos – Bartkūnų palivarkas (Frankovo) – žemės sklypas, apie 119 ha dydžio. Siekia Nemuną ir Strėvą. „Skirstant į vienkiemius šio sklypo centre liko apie 60 ha”.

Daržinėliai (Daržinėli) – pieva, apie 3 ha dydžio. Šiaurės rytuose ribojasi su Leliušių kaimo žeme.

Dervidiškis (Dervidiški) – ganyklos, apie 3 ha dydžio. Pietuose siekia Strėvos upę, pietryčiuose - Salomiškio viensėdžio žemę.

Dubeli – ariama žemė, apie 4 ha dydžio. Šiaurės rytuose ribojasi su Leliušių kaimo žeme. „Pasakojama, kad pavadinimas gautas nuo buvusio ąžuolyno”.

Gardino vieškelis (Gardino kelias) – kelias per palivarko laukus.

Gražiškės (Gražiški) – dirbamas laukas. Apie 5 ha dydžio.

Gudgajus – šlapia pieva ir dirbama žemė. Apie 6 ha dydžio.

Juočiškė (vietos tarme Jočiški) – ganyklos. „Kalnuotas miškelis, šlaitai; yra šaltinių” – apie 9 ha dydžio. Vakaruose siekia plentą, šiaurėje teka Vuolės upelis.

KapstotasStrėvos upės statūs, akmenuoti skardžiai. Apie 150 m aukščio, apie 7 ha ploto. Pietvakariuose – Lašinių kaimas.

Krasos – laukas ir Strėvos upės krantai. Apie 3 ha ploto.

Šaltiniai (vietos tarme Šaltini) – dirbama žemė, įkloniai. Apie 6 ha ploto. Iš pietryčių pusės – Bartkūnų kaimo žemė.

Terpilovščizna – ariama žemė. Apie 50 ha dydžio. Siekia Salomiškio viensėdį ir Strėvos upę. „Pavadinimas gautas nuo tos žemės buvusios savininkės Terpilovskos, prieš 100 metų”.

Upeliai (vietos tarme Upeli) – dirbama žemė. Aukšti, molėti laukai, yra ir pievų. Apie 6 ha dydžio. Siekia Salomiškio viensėdžio žemę. „Seniau čia tekėję upeliai, dabar žymu tik jų tėkmės vagos”.

Vandrauka (Vandruvka) – dirbama žemė, ganyklos. Apie 5 ha dydžio. Siekia Leliušių kaimo žemę ir upelį Noterka. „Seniau čia buvęs ąžuolynas, ąžuolų dar yra užsilikę ir dabar”.

Vilkinyčia (Vilkinica) – dauba (ravas) su vasarą išdžiūstančiu upeliu. Apie 3 ha dydžio. Pietinėje pusėje siekia Gražiškės lauką.

Vuolaragė (Voloragi) – Vuolės upelio krantai ties įtekėjimu į Nemuną. Užima 1 arą.

Vuolė (Voly) – upelis. Teka Dovainonių, Leliušių, Bartkūnų kaimų laukais. Ties Juočiške susijungia su upeliu Noterka ir vienu Vuolės vardu įteka į Nemuną.

Užbalė (Zabloty) – šlapia pieva. Apie 5 ha dydžio.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas;

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 208.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos