Gabys

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Gabio ežeras. 2005 m. A. Kurilienės nuotr.
2005-08-09 Povandeniniai žvalgymai Gabio ežere. Mantas Kvedaravičius prie ežere rastų radinių - butelio ir medinio įrankio fragmento. 2005 m. rugpjūčio 9 d. R. Gustaičio nuotr.

Gabys - ežeras Kruonio seniūnijoje. Plotas - 17 ha. Ežeras ištįsęs iš šiaurės vakarų į pietryčius; ilgis 850 m, didžiausias plotis 280 m. Krantai statūs. Per Gabį teka Lapainia (Nemuno intakas). Šiaurinėje ežero pakrantėje yra Navapolio kaimas.

Legenda apie ežero vardo kilmę

Apie ežero vardo kilmę užrašyta tokia legenda: „Po sausros prasidėjo liūtis. Vanduo, skverbdamasis pro medžius, sutekėjo į daubą. Pasidarė ežeras. Žmonės sakė, jog vanduo „gabus“, moka prasiskverbti. Nuo to gavo Gabio pavadinimą“.

Povandeniniai ežero žvalgymai

Vietiniai žmonės pasakojo, kad Gabio ežere buvo randama medžių ir rąstų, iš kurių kaimo gyventojai statėsi ūkinius pastatus. Norint patikrinti šią informaciją buvo atlikti povandeniniai žvalgymai: išžvalgytos ežero pakrantės nuo 1 iki 9 m gylio. Tačiau jokių archeologinių objektų ar radinių nebuvo rasta. Žvalgymus atliko archeologai Elena Pranckėnaitė ir Mantas Kvedaravičius.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 102.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos