Garmus Povilas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Povilas Garmus.

Garmus Povilas, Antano (1877 m. balandžio 23 d. Antakalnyje (Prienų raj.) - 1943 m. kovo 7 d. Prienuose) - mokytojas, knygnešys.

Tėvai - ūkininkai. Mokėsi Pakuonio pradžios mokykloje, 1897 m. baigė Veiverių mokytojų seminariją, priklausė slaptai „Lietuvos tarnų“ draugijai, buvo vienas jos įkūrėjų. Draugija Veiveriais neapsiribojo, nes jos nariai veiklos nenutraukė ir tapę mokytojais. P. Garmus į knygnešystę įtraukė ir savo brolius ir artimus giminaičius Juozą, Antaną, Simaną, Praną ir Jurgį Garmus.

Visi jie spaudą platino aplinkinėse apylinkėse, ypač Darsūniškio, Kruonio bei Kalvių apylinkėse. P. Garmus, baigęs seminariją, 1897-1899 m. mokytojavo Černiencine, Krasnystavo apskrityje, Liublino gubernijoje (Lenkijoje). Lietuviškos spaudos gaudavo iš brolių Juozo ir Jurgio Garmų. 1899 m. rugsėjo 28 d. buvo areštuotas, nes per kratą rado „Varpą“, „Ūkininką“, Maironio „Pavasario balsus“. Paskirtas kardomasis areštas, kelis mėnesius kalėjo Kalvarijos kalėjime, paleistas už 1000 rublių užstatą. 1901 m. caro paliepimu atiduotas į kariuomenę ir 1 m. patikėtas griežtai karinės vadovybės priežiūrai. Tarnavo Urale. Iš kariuomenės paleistas 1903 m. rugpjūčio mėnesį. Nebegaudamas Lietuvoje mokytojo darbo, emigravo į JAV. Dirbo lietuviškų laikraščių („Katalikas“, „Lietuva“) redakcijose. 1913 m. grįžo į Lietuvą, mokytojavo Žiūronų kaime. Pirmojo pasaulinio karo metais buvo mobilizuotas į carinę armiją. 1917-1918 m. Voroneže dirbo lietuvių spaustuvėje. Nepriklausomybės metais mokytojavo pradžios mokyklose (Prienuose ir kt.).

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius K. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius, 2004. – P. 140.
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos