Gudelis Petras

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Petro Gudelio kapas Gilučių kapinėse (dešiniojo antkapio viršuje įrašas KNYGNEŠYS PETRAS GUDELIS / 1874-1924). R. Gustaičio nuotr. 2011 m.

Gudelis Petras (1864 m. gegužės 14 d. Gilučių kaime, Žaslių valsčiuje – 1924 m. liepos 20 d. ten pat, palaidotas Gilučių kaimo kapinėse) - knygnešys.

Turėjo 12 ha žemės. Buvo mažaraštis, bet šviesus žmogus. Gabent ir platinti lietuvišką spaudą pradėjo apie 1889 m. Vykdė tiesioginius Žaslių klebono Kazimiero Kibelio nurodymus, kuris į lietuviškos spaudos platinimą buvo įtraukęs nemažai parapijiečių. Į Tilžę vykdavo 2-3 kartus per metus, kelionė užtrukdavo iki dviejų savaičių. Parsigabendavo labai daug spaudos: maldaknygių, laikraščių, kalendorių. Slėptuvę buvo įsirengęs klėties pamatuose. Dalį parsineštų spaudinių platindavo pats Paparčių, Karsakų, Kaugonių ir kt. aplinkiniuose kaimuose, kitą dalį perduodavo platinti Vincentui Frankoniui, taip pat savo kaimo gyventojai Onai Medzikauskaitei ir kt. Palaikė ryšius su Augustinu Janutėnu, Jurgiu Milančiumi ir kt. Ypač glaudžiai bendradarbiavo su Vincu Balasevičiumi, iš kurio, esant reikalui, gaudavo lietuviškos spaudos. Elementoriaus aprūpindavo daraktorę Rozaliją Petkevičaitę ir kt. Žandarams įkliuvęs nebuvo, nors namie kratų būta. 1898 m. žandarai gavo skundą dėl Žaslių kun. Kazimiero Kibelio lietuviškos veiklos ir lietuviškos spaudos platinimo. Skunde buvo įrašyta ir Gudelio pavardė. Per kratą Gudelio ūkyje lietuviškos spaudos nerado. Laikė nemažai bičių, medų veždavo parduoti į Kauną ir už gautus pinigus pirkdavo lietuviškų knygų. Žmona Katrė Gudelienė (mirė 1946 m., palaidota šalia).

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius K. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius, 2004. – P. 163.
  • Laurinavičius J. Platinę lietuvišką žodį (Iš knygnešių ir jų rėmėjų veiklos Kaišiadorių rajone). – Kaišiadorys, 1989. – P. 8-9.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos