Kategorija:Piliakalniai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Piliakalniai – tai natūraliai susiformavusios kalvos ar krantų kyšuliai su žmogaus įrengtais gynybiniais įtvirtinimais: pastatintais šlaitais, pylimais, grioviais, terasomis. Piliakalniai naudoti kaip gyvenamosios vietos ar kaip slėptuvės priešų antpuolių metu.

Pirmieji piliakalniai Rytų Lietuvoje atsirado dar II–I tūkstantmečių pr. Kr. sandūroje. Tai buvo natūralios kalvos, kurių viršūnėse gyveno nedidelės žmonių bendruomenės. Pirmaisiais amžiais po Kr. piliakalniai paplito visoje Lietuvos teritorijoje. Juose imta įrengti gynybinius įtvirtinimus (pylimus, griovius), statinti šlaitus, ypač natūraliai mažiau apsaugotose dalyse.

Apie piliakalniuose stovėjusius medinius statinius duomenų turima nedaug. Visos piliakalniuose buvusios antžeminės konstrukcijos yra sunykusios. Ankstyviausių piliakalnių aikštelių pakraščiuose greičiausiai stovėdavo uždarą kiemą sudarantys gyvenamieji pastatai. Ilgainiui piliakalnių paskirtis, įtvirtinimai, statinių išplanavimas kito. Itin galingi įtvirtinimai piliakalniuose įrengiami maždaug nuo II tūkstantmečio pradžios. Juose stovėjo medinės pilys su tvirtomis užtvaromis, vartais, bokštais, įvairiais pastatais. Šiuo laikotarpiu piliakalniai tapo diduomenės rezidencijomis. Greta piliakalnių dažnai buvo įsikūrusios papėdės gyvenvietės, kuriose ir gyveno dauguma žmonių.

Besikuriant Lietuvos valstybei bei kovų su kryžiuočiais metu piliakalnių gynybinė ir administracinė reikšmė buvo ypač didelė. Tačiau po Žalgirio (1410 m.) ir Pabaisko (1435 m.) mūšių medinės pilys Lietuvoje pradėjo netekti savo svarbos ir palaipsniui buvo apleistos.

Piliakalnių aikštelėse bei gyvenvietėse nuo ilgalaikio žmonių gyvenimo ir ūkinės veiklos susidarydavo kultūrinis sluoksnis. Archeologinių tyrinėjimų metu jame aptinkama įtvirtinimų, statinių liekanų, gamybos vietų, įvairių radinių.

Kaišiadorių rajone yra ar buvo 27 piliakalniai, greta 11 iš jų žinomos papėdės gyvenvietės.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos