Matuševičius Vincentas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
13:15, 26 lapkričio 2015 versija naudotojo Auguste (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vincentas Matuševičius
Ausieniškių dvaro savininkų Tadeušo ir Pranciškos Matuševičių, jų vaikų – Anelės Matuševičiūtės – Haušteinienės bei Vincento Matuševičiaus kapas Paparčių kapinėse. R. Gustaičio nuotr. 2009 m.

Matuševičius Vincentas (1801 m. balandžio 5 d. Ausieniškių dv., Trakų paviete – 1862 m. antroje pusėje, palaidotas Paparčių kapinėse) – 1830-1831 m. sukilimo dalyvis, Trakų apskrities sukilėlių vadas.

Baigė Vilniaus universitetą. Buvo Trakų pilies teismo pirmininkas. 1831 m. subūrė Trakų apskrities sukilėlių būrį. Gavęs įsakymą užimti Trakus, surinko apie 150 ginkluotų šautuvais valstiečių ir bajorų ir balandžio 3 d. netikėtai puolė miestą ir jį užėmė. Balandžio 20 d. dalyvavo mūšyje prie Ausieniškių. Su K. Zaluskio korpusu pasitraukęs į Jonavą V. Matuševičiaus būrys prisidėjo prie M. Prozoro dalinio. Pasižymėjo balandžio 29 d. Kėdainių ir gegužės 5 d. Baisogalos kautynėse. Birželio 19 d. V. Matuševičiaus būrys kovėsi Panerių kautynėse, liepos 9 d. Kuršėnuose prisidėjo prie generolo H. Dembinskio dalinio, su kuriuo prasiveržė į Lenkijos karalystę. Sukilimui pralaimint jis pasitraukė į Prūsiją, vėliau emigravo į Prancūziją. Priklausė emigrantų organizacijoms. 1858 m. po amnestijos grįžo į Lietuvą.

Literatūra

  • Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 105.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos