Oginskis Boguslavas Kazimieras

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Oginskis Boguslavas Kazimieras (apie 1669-1730, palaidotas Paparčių dominikonų vienuolyno bažnyčioje) - Kauno pavieto maršalka, Lietuvos stalininkas, Darsūniškio seniūnas.

1693 m. įvardijamas kaip Darsūniškio seniūnas; šiuo titulu pasirašė Augusto II elekciją 1697 m. Kartu su jaunesniuoju broliu Mykolu kovėsi Valkininkų mūšyje (1700 m. lapkričio 18 d.) koalicijos, nukreiptos prieš Sapiegas, pusėje. 1701 m. tapo Kauno pavieto maršalka ir šias pareigas ėjo iki pat mirties. 1704–1709 m. – LDK stalininkas, dažnai buvo renkamas pasiuntiniu į Seimą.

1702 m. vadovavo sunkiosios kavalerijos būriui. Bylinėjosi su Antanu Kazimieru Sapiega dėl Strėvininkų dvaro. Iš anksto (1703 m.) pasirūpino, kad Darsūniškio seniūnija atitektų sūnui Ignotui; 1717 m. tokį pat leidimą iš valdovo išrūpino ir Ignoto sūnui (t. y. savo anūkui) Juozapui. Boguslavui mirus, našle liko trečioji jo žmona Ana Darata Unichovska (jai pačiai ši santuoka buvo ketvirtoji). Ji mirė 1736 m. gruodį, buvo palaidota Paparčių dominikonų vienuolyno bažnyčios rūsyje, šalia trečiojo vyro, Trakų pakamario Motiejaus Riomerio, mirusio 1718 m. spalio 18 d. Boguslavas Oginskis, jau būdamas Kauno pavieto maršalka, Paparčių dominikonų vienuolyno bažnyčioje buvusiam Švč. Mergelės Marijos Snieginės paveikslui (sukurtam XVII a.) įtaisė sidabro aptaisus ; šiuo metu šis malonėmis garsėjantis paveikslas su šalia pakabintais tais pačiais aptaisais yra Paparčių bažnyčios didžiajame altoriuje.

Turėjo du vaikus – sūnų Karolį ir dukterį Teodorą (g. apie 1782 m.). Jos susilaukė su pirmąja žmona Polidora Aurora, Švedijos generolo-leitenanto barono Voldemaro Vrangelio dukterimi. Ją 1706 m. iš vieno Vilniaus vienuolyno išsivežė Švedijos karaliaus Karolio XII generolas adjuntantas Karolis Gustavas Diukeris ir po metų vedė. Taip pat jis buvo Švedijos karalystės senatorius, Livonijos generalinis gubernatorius, dalyvavęs keliuose garsiuose mūšiuose (tarp jų ir prie Poltavos, kur buvo paimtas į nelaisvę, tačiau netrukus išleistas). Teodora mirė 1719 m.

Literatūra

  • Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 110;
  • Link-Lenczowski A. Ogiński Bogusław // Polski słownik biograficzny. T. XXIII/3. – Krakόw, 1978. – S. 601-602.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos