Pažardis

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pažardis (Pożardzie) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte de westlichen Rußlands. P. 22. Koszedary).
Pažardis ir apylinkės 1930 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Pažardis (Pažardė, Pažardžiai), kaimas Rumšiškių seniūnijoje, 11 km į pietryčius nuo Rumšiškių, 2,5 km į pietus nuo Kaišiadorių, Triliškių miško vakariniame pakraštyje.

1969 m. užrašytas toks pasakojimas apie šį vietovardį: „Stoniavoj buvo Romerio dvaras. Dabartinėj Kaišiadorių girininkijoje 1920 metais gyveno kumečiai, o šalia buvo gardai dvaro gyvuliams. 1922 m. dvaro žemė buvo pardavinėjama. Žmonės ją pirkosi, statėsi namus. Kūrėsi kaimas. Kadangi anksčiau toje vietoje buvo dvaro gardai, todėl ir kaimas buvo pavadintas Pažardėmis (Pagardėmis)”. Tačiau iš tiesų šis vietovardis atsirado dar XIX amžiuje.

Lietuvos žemės vardyne minimas per Pažardį tekantis upelis Rinkupis, įtekantis į kitą - Rumšos upelį.

Pažardžių palivarkas pažymėtas 1896 m. Stoniavos dvaro plane. Tuo metu šis dvaras su Pažardžiu priklausė Romeriams. Iš viso dvare buvo 728,68 dešimtinės žemės, iš jų 118,27 dešimtinės - Pažardės palivarke. Pažardės palivarkas (107,74 ha žemės) 1926 m. buvo išparceliuotas: žemė padalinta į 11 sklypų. Didžiausio sklypo (20,96 ha) savininku tapo Miškų departamentas. Tuo metu palivarkas ribojosi su Pažardės viensėdžiu.

1897 m. Pažardės palivarke buvo 4 gyventojai, 66 dešimtinės žemės, 1923 m. - 5 sodybos, 28 gyventojai. 1931 m. Pažardės kaime gyveno 51 gyventojas katalikas. 1947 m. kaime buvo 1 sodyba, 6 gyventojai, 1977 m. - 14 šeimų (28 gyventojai), 2000 m. - 6 sodybos, 21 gyventojas, 2002 m. – 7 sodybos, 21 gyventojas. Išlikęs buvusio palivarko ūkvedžio namas - vieno aukšto, raudonų plytų (jame dabar įsikūrusi Kaišiadorių girininkija).

Vietovardžiai

Grėbliauciškių pradžios mokyklos mokytoja Ona Stimburytė 1935 m. gruodio mėnesį užrašė Pažardžių vienkiemio vietovardžius. Pateikėjas - Juozas Urbonavičius, gimęs Pažardžiuose.

Pažardžiai – vienkiemis. Lyguma prie molio. 8 gyventojai. Už Grėblaukio kaimo, prie miško. „Pirktas sklypas kelių ūkininkų iš Lijono dv.”.

Kupstynas – pieva. Daug kupstų. 1 ha dydžio. Martyno Kureišos lauke.

Molynė – dirva. Žemė - raudona, prie molio. 2 ha dydžio. Martyno Kureišos lauke.

Pakalnė – dirva. 1,5 ha dydžio. Martyno Kureišos lauke.

Rinkupis – upelis. 1 metro pločio. Teka Pažardžių vakarinėje pusėje. Vasarą išdžiūsta. „Valdiškame miške prasideda, kur randasi bala panaši į bliūdą, vad. Kisieliaus raistas, nuo Paž. į žiemius [šiaurę]”. „Padavimas. Kur randas Kisieliaus raistas būta bažnyčios, kuri nugrimzdo į žemes. Prie bažnyčios buvo rinka, todėl ir vadinas ravas - Rinkupis”.

Raistas – pieva. Stovi vanduo, neišdžiūsta. 1 ha dydžio. Į vakarus nuo palivarko.

Telėtnikas – pieva. 2 ha dydžio. Į vakarus nuo palivarko.

Vispa – dirva. Juodžemis. 1 ha dydžio. Į vakarus nuo palivarko.

Vilkašeris – dirva, juodžemis. Apie 1 ha dydžio. Į vakarus nuo palivarko.

Žvirynas – dirva. Žvyruota, 1 ha dydžio. Į vakarus nuo palivarko.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 218-219.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos