Palapainis

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Palapainio piliakalnis. 2007 m. R. Gustaičio nuotr.

Palapainis, viensėdis, buvęs Kruonio apylinkėje, 5 km į pietvakarius nuo Kruonio, 21 km į pietvakarius nuo Kaišiadorių, ant Lapainios upės kranto. Buvusio viensėdžio vietoje yra piliakalnio liekanos su gyvenviete.

Turinys

Palapainio piliakalnis

Piliakalnio šlaitų aukštis - 10 m. Aikštelė - lygiakraščio trikampio formos. Rytinėje piliakalnio dalyje, prie aikštelės krašto, buvo duobė. 1935 m. pusė piliakalnio aikštelės jau buvo nugrimzdusi į upelį. Piliakalnio papėdėje buvusi gyvenvietė. Archeologas Petras Tarasenka apie Palapainio piliakalnį rašė: „Nedideli piliakalniai, esantieji tarp Nemuno ir Neries ir turintieji aiškiai ginamąjį pobūdį, gali būti datuojami V-VIII a. laikotarpiu, nes juose dar nerandama žiestos keramikos. Šių piliakalnių grupei reikia skirti ir Palapainės vk. piliakalnį. Dirbamajame lauke į pietus nuo piliakalnio rasta lipdyta brūkšniuota keramika. Apie piliakalnį pasakojama, kad jį supylę prancūzai“.

Istorija

Palapainio užusienis (1 sodyba, 14 gyventojų) paminėtas 1885 m. „Lenkijos Karalystės geografiniame žodyne“. 1897 m. Palapainio palivarkas su 7 gyventpjais ir 50 dešimtinių žemės priklausė Choroševskiui. 1923 m. viensėdyje - 1 sodyba, 8 gyventojai. 1926 m. išdalintas Purvininkų dvaras su Paduobrių ir Palapainio palivarkais. 1931 m. Palapainyje - 1 sodyba, 28 ha žemės. Viensėdis panaikintas 1971 m. Lietuvos SSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsaku.

Vietovardžiai

Vilūnų pradžios mokyklos mokytojas Vincas Kačiulis 1935 m. lapkričio mėnesį užrašė Palapainio vienkiemio vietovardžius. Pateikėjas - Barnardas Kalvinskas, gimęs Purvininkų kaime.

Palapainys – vienkiemis. Žemė lygi, 25 ha dydžio. Ribojasi su Lapainios upės krantu. „Buvo kadaise Palapainio falivarkas, priklausantis Purvininkų dvarui, Korašauskui ponui”.

Piliakalnis – piliakalnis. Baigia griūti. 12 m aukščio, 50 m skersmens. Ant Lapainios upės kranto. „Dabar atiteko Bačkauskui. Pusė nugriuvo į upę. Jokių radinių neranda”.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 104-105.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos