Prūdninkai

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Prūdninkai (Prudniki) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte des westlichen Rußlands. P. 22. Koszedary).
Prūdninkų dvaro sodybos dvarininkų gyvenamojo namo liekanos. 2010 m. R. Gustaičio nuotr.
Kryžius Prūdninkų kaimo vietoje. 2010 m. R. Gustaičio nuotr.
Kryžiaus Prūdninkuose įrašas. 2010 m. R. Gustaičio nuotr.
Prūdninkų kaimo gyventojui Ignui Savickui išduota padėka. Pateikė Danutė Savickaitė.

Prūdninkai (Prudnykai, Prudnikai), kaimas Žaslių seniūnijoje, 7,5 km į šiaurės rytus nuo Žaslių, 17 km į šiaurės rytus nuo Kaišiadorių. Per kaimą teka Gamanta, kurio pakrantėse auga retas augalas - paupinis jonpapartis. Šalia kaimo - Prūdninkų miškas (plotas 6,2 ha).

Turinys

Istorija

Prūdninkai paminėti 1744 m. Paparčių parapijos gyvenviečių sąraše. 1782 m. Prūdninkus valdė totorius J. Jablonskis. 1795 m. minimi dveji Prūdninkai: užusienis su 1 sodyba ir 5 gyventojai, priklausęs S. Švaikovskiui, bei kaimas su 2 sodybomis ir 9 gyventojais. 1830 m. Prūdninkuose buvo 3 sodybos, 22 gyventojai katalikai, 1853 m. Prūdninkų užusienyje 4 sodybos, 30 gyventojų katalikų. 1863 m. sukilime žuvo gyventojas Staševskis. 1866 m. Prūdninkai priklausė valstybiniam Paparčių dvarui. Juose tuo metu gyveno L. Savickas, valdęs 28,3 dešimtinės žemės. 1897 m. Prūdninkų palivarkas su 19 gyventojų ir 26 dešimtinės žemės priklausė Stravinskiui. 1923 m. Prūdninkų dvaro 1 sodyboje gyveno 18 gyventojų. 1927 m. dvare gyveno 4 šeimos (Stravinskai, Rusoniai, Šereliai ir Kavaliauskai) - 19 gyventojų katalikų. Greta buvusiame viensėdyje gyveno 2 Savickų šeimos (8 katalikai). 1931 m. dvaras išparceliuotas. Tais metais Prūdninkų viensėdyje buvo 8 sodybos ir 188,64 ha žemės. 1946 m. vasarį suimtas S. Kareckas. Jis prisipažino platinęs partizanų atsišaukimus. 1947 m. kaime - 6 sodybos, 30 gyventojų, 2000 m. - 2 sodybos, 3 gyventojai. Yra išlikę buvusio dvaro mediniai pastatai - gyvenamasis namas ir tvartas. Taip pat išlikęs sodas, atskiri seni medžiai. Yra duomenų, kad Prūdninkų laukuose, į vakarus nuo Laukagalio piliakalnio, buvęs senovinis kapinynas. Sunaikintas 1971 m. kasant žvyrą.

Vietovardžiai

Eiriogalos pradžios mokyklos mokytoja Petronėlė Baltrušaitytė 1935 m. spalio mėnesį užrašė Prudnykų dvaro vienkiemio vietovardžius. Pateikėjas - Mykolas Savickas, gimęs šiame vienkiemyje.

„Seniau dabartinio Prudnykų dvaro ir vienkiemių žemės priklausė buvusiam Paškovos - Mikalaučiznos dvarui. Senų žmonių pasakojimu, kur dabar yra Prudnykai labai seniai buvo malūnas ir didelis prūdas. Nuo to yra išlikęs dabartinis vietos pavadinimas”.

Gamanta (vietinių gyventojų vadinama Gomanta) – upelis. Teka per Prudnykų, Skėrių, Aboniškių, Savarinės, Slajų žemes. „Prasideda iš Laukagalio pelkių Benkūnų krant. įteka į Laukystą ties Krivankos pievom. Teka visuomet”.

Karosnykas (vietinių gyventojų vadinama Karosnikas) – neišdžiūstama bala. 5x10 m dydžio. Aplink molis su juodžemiu. Aukštoj vietoj labai įdubusi. Pietiniame Prudnykų laukų vidury. „Sakoma, kad labai seniai toje vietoje yra nuskendusi bažnyčia“.

Nendrynas – raistas. Apie 3 ha dydžio. Šlapi rūdymai. Rytinėje Prudnykų dvaro pusėje.

Paraistis (vietinių gyventojų vadimana Paraistys) – ariama žemė. Apie 10 ha dydžio. Juodžemis su moliu, lygi vieta. Šiaurinėje Prudnykų dvaro ir vienkiemių pusėje, 1 km atstumu į pietvakarius nuo [Laukagalis|Laukagalio kaimo]].

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 260-261.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos