Skynimai (Paparčių seniūnija)

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vincentpolis (Wincipole) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte de westlichen Rußlands. P. 22. Koszedary).

Skynimai (Vincenpolė, Vencentopolis, Vincentpolis, Vincalaukis), kaimas Paparčių seniūnijoje, 9 km į pietus nuo Paparčių, 17,5 km į rytus nuo Kaišiadorių. Pietuose ribojasi su Vilniaus-Kauno geležinkeliu.

Turinys

Kaimo vardo kilmė

Ankstesnis gyvenvietės pavadinimas - Vincenpolė, Vencentopolis. Tarpukario laikotarpiu vartotas ir Vincalaukio vietovardis: Žodis skynimas - tai iškirsta miško vieta, o ankstesnis vietovardis - sudurtinis žodis, reiškiantis Vincento miestą (dvarininko Matusevičiaus (1801-1862) vardas + miestas (graikiškai polis). Šis dvarininkas 1831 m. sukilimo metu buvo sukilėlių būrio vadas. Palaidotas Paparčiuose.

Istorija

Vincenpolės užusienis pažymėtas XIX a. pabaigoje ranka pieštame žemėlapyje. 1897 m. Vincenpolės užusienis su 5 gyventojais ir 41 dešimtine žemės priklausė Matusevičiui. 1922 m. Matusevičiui priklausę Vencentopolio ir Bernardinkos palivarkai nusavinti, o jų žemė išdalinta kariškių, bežemių, mažažemių šeimoms. Vencentopolio palivarko vietoje įsikūrė kaimas, pavadintas Skynimais. Čia žemės gavo buvę Lietuvos Nepriklausomybės kovų savanoriai Bandzevičius, Malašauskas, Petraitis, Marmakas, visi po demobilizacijos dirbę pasienio policijoje. 1931 m. buvo 14 sodybų ir 110,29 ha žemės. 1940 m. kaime buvusi mokykla. 1945-1946 m. suimti ir įkalinti 2 partizanai Vėželiai iš Skynimų. 1951 m. įkalintas K. Bandzevičius. 1947 m. buvo 6 sodybos ir 27 gyventojai, 2000 m. - 1 sodyba, 2 gyventojai.

Marmakų šeima

1922 m. žemės reformos metu 8 ha žemės gavo ir buvęs Lietuvos Nepriklausomybės kovų savanoris Jonas Marmakevičius (gimęs 1900 m.). Kadangi dirbo pasienio policijos vachmistru Onuškio, Semeliškių ir Vievio valsčiuose, savo žemę nuomojo. 1930 m. savo pavardę sulietuvino - tapo Marmaku. Nuo 1937 m. jis su šeima apsigyveno Skynimuose. 1945 m. suimtas ir kalintas Lukiškėse, vėliau išteisintas. 1948 m. Marmakų šeimą buvo numatyta ištremti. Tačiau, iš anksto sužinoję tikslią trėmimo datą, Marmakai spėjo pabėgti.

Vietovardžiai

Kaugonių pradžios mokyklos mokytoja Angelė Kindurytė 1936 m. kovo mėnesį užrašė Skynimų kaimo vietovardžius.

Bernardinka – ariama žemė. Lyguma, juodžemis. Apie 40 ha dydžio. Šiaurės pusėje prie valdiško miško ir Kaugonių kaimo žemės.

Raistas – pelkė. Lyguma, durpinė žemė, 10 ha dydžio. Vakarų pusėje ribojasi su Civiškių kaimu.

Prakūsa – upelis. Teka iš šiaurės pusės. Įteka Ilgio ežeran.

Samanynėlis – pieva. Krūmais apaugusi lyguma. 0,5 ha dydžio. Pietų pusėje, prie Civiškių kaimo.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 195.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos