Stulginskas (Stulginskis) Adolfas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
23:45, 29 lapkričio 2012 versija naudotojo Rolandas247 (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Stulginskas (Stulginskis) Adolfas, Igno (1856 m. lapkričio 19 d. Telšiuose - 1943 m. kovo 12 d., palaidotas Sirvydų kapinaitėse (Kelmės raj.) - traukinio mašinistas, knygnešys.

Tėvai - bajorai. Stulginskis baigė Daugpilio gimnaziją ir Gomelio technikos mokyklą. 1880 m. įsidarbino Radviliškio geležinkelio stotyje mašinistu. Buvo pažįstamas su P. Vileišiu, kuris jam į Kaišiadoris atsiųsdavo savo išleistų lietuviškų knygelių. Vesdamas prekinius traukinius į Mažeikius, Kaišiadoris, Kalnėnus ir kt., stotyse sutiktiems lietuviams veltui dalydavo atsivežtas knygeles. Laisvu laiku lankydamasis Radviliškio apylinkės kaimuose taip pat dalydavo žmonėms lietuviškas knygeles. Skatino jas skaityti ir perduoti kitiems. Taip darbavosi apie 2 metus. Žandarai, sužinoję apie jo veiklą, kratė namus, bet jau buvo perspėtas ir lietuvišką spaudą spėjo paslėpti. Po kratos 1882 m. Vilniaus apskrities žandarų viršininkas davė nurodymą išvažiuoti į Riazanę (Rusijoje). Vienerius metus gyveno policijos priežiūroje. Į Lietuvą grįžo apie 1920 m. Nuo 1939 m. liepos 1 d. paskirta 30 lt knygnešio pensija.

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius M. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius: „Diemedžio leidykla“, 2004. – P. 450.
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos