Surmilavičius Motiejus

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
15:47, 26 lapkričio 2012 versija naudotojo Aiste (Aptarimas | įnašas)
(skirt) ←Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Surmilavičius Motiejus (slapyvardis Sparnuotis). (1925 m. Laukagalio kaime, Žaslių valsčiuje) - partizanas.

Jonas ir Ona Surmilavičiai augino šešis sūnus, aplinkinių buvo laikomi labai patriotiška šeima. Tėtis mirė 1934 m., tačiau rimčiausios bėdos prasidėjo 1944 m., sugrįžus sovietinei sistemai. Trims Surmilavičių sūnums (Motiejui, Kaziui ir Antanui grėsė mobilizacija į sovietinę kariuomenę. Nenorėdami tarnauti svetur, broliai ėmė slapstytis namuose.

1944 m. spalio mėn. pas Surmilavičius atėjo Jonas Misiūnas-Žalias Velnias su kitais partizanais. Broliai Motiejus ir Antanas buvo pakviesti į šį būrį. Netrukus M. Surmilavičius tapo savo brolio Kazio, kuris vadovavo būriui, apsaugos nariu. Nuolatos keliavo vadinamuoju mažuoju ir didžiuoju ratu.

1945 m. vasario 4 d. dėl ligos buvo paleistas į namus, todėl išvengė didelio susirėmimo su kareiviais ir stribais Pigonyse, kur buvo apsuptas apygardos štabo apsaugos būrys. Visgi M. Surmilavičius kariuomenės buvo sulaikytas tą pačią dieną beeinant namo. Nuvežtas į Žaslių mokyklos rūsį, M. Surmilavičius prisitatė Jono Markevičiaus pavarde, kuria liko gyventi visam laikui.

Laimingo atsitiktinumo dėka (brolienės sesuo draugavo su rusų karininku) M. Surmilavičius nebebuvo kaltinamas "banditizmu", o išsiųstas tarnauti į kariuomenę Ukrainoje. Visgi karas greitai pasibaigė ir jis sugrįžo gyventi į Lietuvą, apsigyveno Kėdainiuose.

Literatūra

  • Abromavičius S., Kasparas K., Trimonienė R. Didžiosios Kovos apygardos partizanai. - Kaunas: Naujasis lankas, 2007. - P. 171, 172, 670.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos