Verbelytė-Visockienė Malvina

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Verbelytė-Visockienė Malvina

Verbelytė-Visockienė Malvina (g. 1884 m. sausio 24 d. Valkakiemyje) - daraktorė, knygnešė.

Lietuviškai skaityti ir rašyti išmokė daraktorius. Paaugusi, turėdama 17 m., pati pradėjo mokyti apylinkių kaimų vaikus, taip pat platinti lietuvišką spaudą. Už slaptą vaikų mokymą vietiniai sulenkėję skundė žandarams. Bemokant vaikus Eiriogalos kaime (Žaslių valsč.) užklupo žandaras. Vos spėjo su visais vaikais pasislėpti rūsyje, buvusiame po kambario grindimis. Kitą kartą buvo areštuota, nuvaryta į Žiežmarių valsčiaus būstinę. Platino lietuvišką spaudą. Einant su knygomis iš Čiobiškio, kelią buvo pastoję vilkai. Pažinojo knygnešį kun. St. Stakelę, kartu su yra nešusi spaudą į Bagaslaviškį kun. Povilui Burbuliui. Po spaudos draudimo panaikinimo eidavo į bažnyčias lietuviškai giedoti, tokiu būdu padėdavo įvesti bažnyčiose lietuviškus giedojimus. Vėl vietiniai sulenkėję gyventojai skųsdavo okupantams bolševikams, vėliau – lenkams.

Šaltiniai

  • Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyrius. F. 12-3080. P. 99-100 (Slaptos mokytojos – daraktorės: Saikelis J. Verbelytė-Visockienė Malvina).

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius K. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius: „Diemedžio leidykla“, 2004. – P. 516.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos