Vosyliškės

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vosyliškės (Wasiliszki) ir apylinkės. 1911 m. vokiečių kariuomenės topografinio žemėlapio fragmentas (Karte des westlichen Rußlands. O. 22. Kowno.)
Vosyliškės ir apylinkės 1931 m. žemėlapyje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Retų knygų ir rankraščių skyrius.

Vosyliškės, kaimas Rumšiškių seniūnijoje, 2 km į šiaurę nuo Rumšiškių, 3,5 km į šiaurės vakarus nuo Kaišiadorių, dešinėje greitkelio Vilnius-Kaunas pusėje. Per kaimą teka Praviena.

Turinys

Istorija

Vosyliškių užusienis 1788 m. minimas Rumšiškių klebonijos inventoriuje. 1833 m. liepos 11 d. ir 1833 m. liepos 24 d. šį užusienį, kaip ir Rumšiškes, nusiaubė kruša, kuri išmušė visus pasėlius. Ledo gabalai buvo kalakuto kiaušinio dydžio. Rumšiškių klebonas kun. Feliksas Višinskis buvo priverstas tiek klebonijos žemę, tiek savo valstiečių laukus dar kartą apsėti nupirktais grūdais.

Vosyliškių kaimas pažymėtas 1843 m. Vilniaus gubernijos Kauno apskrities žemėlapyje. 1923 m. Vosyliškių dvare buvo 3 sodybos, 47 gyventojai, 1936 m. - 5 sodybos. 1939 m. Karolina Gintilienė savo žentui Petrui Musteikai padovanojo Vosyliškių dvarą su 67,98 ha žemės. 1940 m. iš Vosyliškių dvarininkų Aleksandro ir Jono Daunoravičių, valdžiusių 94,68 ha žemės, į valstybinį žemės fondą paimta 64,68 ha. 1948 m. Daunoravičiai (iš viso 7 asmenys) buvo ištremti. 1949 m. gruodžio 15 d. kaime įkurtas „Pravienos“ kolūkis (pirmasis pirmininkas A. Paškevičius).

1947 m. Vosyliškėse buvo 6 sodybos, 34 gyventojai, 1977 m. - 1 šeima (4 gyventojai), 2000 m. - 1 sodyba, 2 gyventojai, 2002 m. – 2 sodybos, 5 gyventojai. Buvęs dvaras sunaikintas.

Iš Vosyliškių kilęs Aleksas Steponavičius (gimęs 1913 m.); čia ir gyveno. Nuo 1944 m. dirbo Rumšiškių valsčiaus tarybos pirmininku. 1948 m. balandžio 13 d. nušautas savo namuose.

Vietovardžiai

Rumšiškių pradžios mokyklos mokytojas Justinas Kalvaitis 1936 m. sausio mėnesį užrašė Vosyliškių kaimo vietovardžius. Pateikėjas - Jonas Daunoravičius, gimęs šiame kaime.

Baltatrakis (kirčiuojamas pirmas skiemuo) – dirbama žemė, 20 ha dydžio. Į šiaurę nuo kaimo, už Uosyno, prie valdiško miško. Iš rytų – Praviena, iš šiaurės ir vakarų - valdiškas miškas.

Bulkiškis – dirbama žemė, 6 ha dydžio. Iš rytų pusės - valdiškas miškas, iš vakarų - Praviena, iš pietų - Vajakiškių kaimo riba.

Gojelis – miškelis, 5 ha dydžio. Dalis Pravienos krantuose. Vyrauja pušys, yra baltalksnių. Daunoravičiaus lauke.

Griškų kelias – kelias, vedantis iš Vosyliškių į Rumšiškes.

Kurhančikas – kalnelis, 1 ha dydžio. „Panašus į supiltą, apskritas. Daugumoj iškasinėtas duobėmis”. Į pietus nuo Peklutės pievos, prie valdiško miško.

Peklutė - miškas, 4 ha dydžio. Pailgas, tęsiasi iš šiaurės į pietus, viduryje - raistas. E. Daunoravičiūtės žemėje, į pietvakarius nuo sodybos apie 300 m. „Seno Daunoravičiaus (84 m.) pasakojimu, dar jam neatmenant tame miškelyje buvo trobelė. Toj trobelėj gyvenusi iš kažkur atėjusi merga. Skalbusi ir prosavojusi baltinius ir kalnieriukus. Pas ją lankydavęsi kaimo vyrai. Kaimo moterys tą trobelę praminė Peklute. Nuo šios trobelės vardo ir miškas gavo Peklutės vardą”.

Peklutė – pieva, 5 ha dydžio. Į vakarus nuo Peklutės miško, tęsiasi beveik visa pamiške.

Plytinis revas – revas (upelis). Aukštais krantais, kurie apaugę alksniais ir eglėmis. Į šiaurę nuo E. Daunoravičiūtės sodybos apie 300 m. Išteka iš Daunoravičiūtės žemės, įteka į Pravieną.

Praviena – upelis. Teka kaimo rytine puse. Krantai aukšti, apaugę medžiais.

Trakeliai – pieva ir dirvos, apie 30 ha dydžio. Maži kalneliai, vietomis šlapios pievos. Naudojama ganykloms. Yra ąžuolų. Laukas tarp Peklutės, Pravienos ir Daunoravičiūtės ūkio.

Uosynas – miškas, 9 ha dydžio. Į šiaurę nuo Daunoravičiūtės sodybos apie 500 m.

Vosyliškės – kaimas, 5 kiemai. Į šiaurę nuo Pievelių kaimo, abipus Pravienos.

Šaltiniai

  • Lietuvių kalbos instituto Vietovardžių kartoteka. Lietuvos žemės vardynas.

Literatūra

  • Gustaitis R. Kaišiadorių rajono gyvenviečių žinynas. - Kaišiadorys: Kaišiadorių muziejus, 2001. - P. 229.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos