Zykus Pranas

Iš Kaišiadorių enciklopedija.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pranas Zykus.

Zykus Pranas (1884 m. kovo 11 d. Gegužinio kaime, Kruonio valsč. - 1944 m., palaidotas Pakuonio kapinėse) - knygnešys, savamokslis menininkas.

Tėvas - Vincas. Lietuvišką spaudą gabeno ir platino apie 15 metų (nuo 1889 m. iki spaudos atgavimo) buvusiuose Kruonio, Jiezno, Žiežmarių valsčiuose. Parsinešdavo iš Mažosios Lietuvos (Eitkūnų, Smalininkų). Vėliau spaudos gaudavo iš Juozo Kanclerio, taip pat iš Marijampolės knygnešių Lietuvninkų ir "Raudonikio" (tikroji pavardė nenustatyta). Parsigabendavo maldaknygių, elementorių, kalendorių, įvairių knygelių, laikraščių, atsišaukimų. Politinio turinio spaudinius dalydavo nemokamai, už maldaknyges ir kitokias knygeles prašydavo sumokėti. Parsigabentus spaudinius slėpdavo upės krante iškastoje slėptuvėje (urve). Palaikė ryšius su knygnešiais J. Kancleriu, V. Šlekiu, Aleksu ir Kaste Maleckais. Nunešdavo lietuviškos spaudos M. Kazlauskui į Sevelionių kaimą. Nuo 1892 iki 1904 m. slaptai mokė vaikus ir suaugusiuosius Gegužinio ir Pečiauskų (dabar Prienų r.) kaimuose. Turėdavo 10-15 vaikų. Dalyvavo 1905 revoliucijoje. Buvo 1905 m. Didžiojo Vilniaus Seimo dalyvis kaip valsčiaus pasiuntinys. Buvo įtartas lietuviškos spaudos ir atsišaukimų platinimu, persekiojamas, už sugavimą paskirta premija. Juozo Kanclerio liudijimu, yra sėdėjęs Kalvarijos kalėjime, nors pats apie tai nerašo. Vengdamas tolesnio persekiojimo, pabėgo į JAV (apsistojo Klyvlendo mieste), čia dirbdamas prarado sveikatą - susižalojo koją, tapo raišas. Grįžo į Lietuvą. Gavo 9 ha žemės sklypą buvusiame Bačkininkėlių dvare, sukūrė šeimą. Rašydavo korespondencijas į laikraščius (slapyvardis Petras Tauričkis), rinko liaudies dainas. Nuo 1937 m. balandžio 1 d. paskirta 35 lt valstybinė knygnešio pensija.

Jis turėjo meninių sugebėjimų. Apie 1897 m. Darsūniškio bažnyčioje nutapė Jeruzalę ir Golgotos kalną bei išdrožė iš medžio didįjį altorių.

Literatūra

  • Kaluškevičius B., Misius K. Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai 1864-1904. – Vilnius, 2004. – P. 537.
  • Kas yra kas Lietuvoje. Kraštiečiai. Kaišiadorys. - Kaunas: UAB „Neolitas“, 2009. - P. 131.

Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys
Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Nuorodos