Vasario 14-oji – Šv. Valentino diena

Nuotraukoje S. Brazauskienės ir K. Brazausko susirašinėjimo laiškaiŠv. Valentino diena švenčiama vasario 14 d. dar vadinama meilės ar įsimylėjėlių diena. Ši diena apipinta įvairiomis legendomis, šventės ištakos siekia III a.

Manoma, kad šv. Valentinas buvo Romos vyskupas, kuris slapta tuokė įsimylėjusius jaunuolius, taip pažeisdamas tuometinio imperatoriaus Klaudijaus II įsakymą, draudžiantį jauniems kareiviams tuoktis. Už tai Valentinas buvo įkalintas ir nubaustas mirtimi, o gerokai vėliau paskelbtas šventuoju.

Sėdėdamas kalėjimo vienutėje Valentinas pamilo aklą kalėjimo prižiūrėtojo dukrą, kuri atnešdavo jam maisto. Jo meilė ir beribis tikėjimas išgydė merginą nuo aklumo. Savo mirties dieną vasario 14 Valentinas dar spėjo mylimajai parašyti meilės laiškelį, kurį pasirašė žodžiais: „Nuo tavo Valentino“, rašoma tostai.lt.

Atvirukai su meilės prisipažinimais tapo neatsiejama šios šventės dalimi visame pasaulyje. Tačiau Lietuvoje Valentino diena pakankamai nauja šventė, pradėta minėti tik po nepriklausomybės atgavimo 1990 m., o maždaug prieš dešimt metų imta švęsti masiškai, daugiausiai jaunimo tarpe.

Šventės raidą Lietuvoje tyrinėjo etnologas Žilvytis Šaknys. Mokslininko teigimu, Šv. Valentino diena su tradicinėmis šventėmis sąsajų neturi. Ši šventė palaipsniui pakeitė sovietines vyrų (vasario 23 d.) ir moterų (kovo 8 d.) šventes. Valentino dienoje galima įžvelgti net sovietinio Naujųjų metų šventimo atspindžių1.

Šventė pastaraisiais metais įgauna vis didesnį mastą, kinta jos tradicijos. Sveikinami ne tik mylimieji, bet ir šeimos nariai, draugai, giminės. Kaip meilės įrodymais keičiamasi net ik širdelėmis, bet ir gėlėmis, saldumynais, vis dažniau ir brangiomis dovanomis. Švenčiama nebe dviese, bet ir didesniame bendraminčių būryje.

Nuotraukoje S. Brazauskienės ir K. Brazausko susirašinėjimo laiškai.

1 Žilvytis Šaknys „Šv. Valentino diena: jaunimo papročių migravimas laike ir erdvėje“, Liaudies kultūra 2003/1 (88), p. 24.